A keddi, kínai hagyományos orvoslásból merített egészségügyi praktikánk a vesékkel kapcsolatos.
Biztos a mi nagymamánk is mindig mondták, és mi is folyton figyelmeztetjük gyermekeinket, hogy húzzák rá a derekukra a felsőjüket. Ezen kívül, érdekes módon a nyak melegen tartása is segíti a vesék egészségének megőrzését.
A kínai orvoslás szempontjából, mikor a veséket említjük, többet értünk ez alatt, mint magát a szervet. A veserendszer magában foglalja a mellékveséket és a reproduktív rendszert is. Innen származik az életenergiánk. Ez erősíti és tartja egyensúlyban a csontokat és a fogakat, a hajat, a szexuális működést, a termékenységet. Ha ez a legmélyebb energia nincs egyensúlyban, az fáradtságot, fájdalmakat és hidegség-érzést okoz a hát alsó részében és a térdekben, gyakori lesz a vizelési inger, meddőség vagy impotencia alakulhat ki, szédülés, fülcsengés tapasztalható, érzelmi szinten félelem és bizonytalanság-érzés alakulhat ki.
Tartsuk ezért melegen a hátunkat – különösen az idősek és a gyerekek. Egy hosszú szabású mellény kiváló erre a célra.
Érdemes továbbá felkeresni egy kínai tradicionális orvost, aki segít megtartani, vagy – ha szükséges – helyreállítani az egészségünket.
Mi magunk is tehetünk ezért. Finoman, kézfejjel, vagy úgynevezett „üres ököllel”, azaz lazán ökölbe szorított kézzel ütögessük néhány percig hátunkat! Az alhas szintje az a hely, ahonnan a legfontosabb energiák kiindulnak a testünkben.
A kínai mesterek „első tűznek” is nevezik az itt fészkelő erőt. Talán emlékszünk arra, hogy egy pici baba hogyan lélegzik – csak a kis pocakját mozdítja, a mellkasa szinte mozdulatlan. Ez azért van, mert ő még csak ezt az ún. „első tüzet” aktiválták pici testükben. Hogy magunk is tele legyünk azzal az éltető energiával, ami a kicsi babákat olyan gyorsan megnöveszti, próbáljunk meg úgy lélegezni, mint ők! Csukott szájjal, az orron át, lassan, úgy, hogy csak a hasunk mozduljon, a mellkasunk lehetőleg ne. Óvatosan, hiszen amíg nem szokunk hozzá, ez furcsa érzés lehet. Töltsük meg bátran a testünket levegővel – de csak a hasunkat mozgatva! Nem kis feladat. Ha sikerül, előre gratulálok!
Ezen kívül fogyasszunk olyan ételeket, melyek a vesét és a húgyhólyagot erősítik! Ilyenek a babok, a borsó, a zeller, az édeskrumpli és a cékla, továbbá a hajdina, az árpa, a köles és a szezámmag, sőt, még a tintahal is! De általában igaz az, hogy mindenféle piros és fekete étel jó a veséknek – különösen lassan párolva vagy főzve.
Igyunk továbbá minél több meleg folyadékot! A tea tökéletes választás, legyen az csalánból, zsurlóból vagy medveszőlőlevélből – bár a kínaiak még forralt vizet is előszeretettel fogyasztanak. Nyugodtan próbálják ki Önök is!
Általában mindenre igaz az életben, hogy meg kell találni az arany középutat, ezért mindent csak módjával, egészséges mennyiségben szabad fogyasztani és gyakorolni!