Mi a Tai Chi és a Chi Kung?
A Tai Chi (太极) ősi kínai mozgásművészet, mely megteremti a test, lélek és szellem harmóniáját.
Bár rendkívüli mélységű tudomány, alapszinten mégis könnyű elsajátítani, és szinte azonnal érezhetőek pozitív egészségügyi hatásai.
A lassú mozdulatok jógára emlékeztethetnek – és sok tekintetben hasonlít is a két művészet.
Hajnalonta, Kína-szerte a parkokban döbbenetesen erős, mozgékony idős emberekkel találkozhatunk, akik lassú mozgásokat, vagy erőnléti gyakorlatokat végeznek.
A Tai Chi edzéseken gyakorolt, egymásra épülő módszerek az alábbi kategóriákba sorolhatóak:
• Belső művészet, Chi Kung – a belső energiák művelésének tudománya, melyet a többi módszertől függetlenül, önmagában is gyakorolhatunk(!).
• Formagyakorlatok – melyek olyanok, mint egy lassú, meditatív tánc.
• Toló kezek – páros gyakorlatok, melyek a belső harmóniára épülnek.
• Önvédelmi technikák – a fenti gyakorlatokon alapuló, magas szintű küzdelmi technikák.•
A tapasztalat az, hogy önmagában a legegyszerűbb Chi Kung gyakorlatok végzése fantasztikus testi-lelki harmóniát teremt. A formagyakorlatok elsajátítása kicsit több időt vesz igénybe. A lassú, táncszerű mozdulatok sorozata egy semmivel sem összehasonlítható, ellazító, tisztító, harmonizáló élményt nyújt. A toló kezek és az önvédelmi technikák sok helyen már csak „hab a tortán”, melyekkel a tanulók többnyire nem foglalkoznak mélységében, hiszen a belső technikák és a formagyakorlatok önmagukban elegendőek, hogy egészségesebbek legyünk.
Ezen kívül érdemes tudni, hogy a Tai Chi öt fő stílusa mind az azokat megalkotó ősi családokról kapta a nevét. Ezek a Chen, Yang, Wu Hao, Wu és Sun stílusok.